Itä-Suomen yliopiston professori Antti Belinskij ja Etelä-Suomen aluehallintoviraston ympäristöneuvos Ville Keskisarja kokosivat oikeusteemaisen Vesitalous-lehden, jossa tarkastellaan vesivarjen hallinnan ja vesiensuojelun ajankohtaisia oikeudellisia kysymyksiä. Artikkeleita näistä aiheista:
- Vesilain kalatalousvelvoiteiden vaikutukset vesivoimalaitosten toimintaan, Terhi Raikas
- Vesilain valvojan näkökulma lupien muuttamiseen ja luvantarvepohdintaan, Maria Timonen
- Vesienhoitolaki 20 vuotta - suunnittelujärjestelmästä kohti sitovia ympäristötavoitteita, Salla Koskela ym.
- Jätevesimaksulaki maamme vesiensuojelun uranuurtajana, Tapio Katko ym.
- Vesipuitedirektiivi haastaa kustannustehokkaat BAT-tekniikat, Maija Vidqvist
- Vesi on meidän, Vilja Klemola
Lisäksi mukana on teeman ulkopuolisia artikkeleita esimerkiksi rikkivedyn aiheuttaman betonikorroosion hallinnasta (Jarmo Sallanko, Heikki Hekkala).
Tänään, 16.10.2024, lehden ilmestymispäivänä, vietetään maailman ruokapäivää. Mika Jalava ja Vilma Sandström ovat kirjoittaneet ajankohtaisjutun kuinka ruoka tuo veden myös ilmastokeskusteluun.
Vieraskynän on kirjoittanut ympäristöoikeuden emeritusprofessori Erkki J. Hollo, aiheena vesioikeuslain 122 vuotinen historia